עצמאים, כל מה שאתם צריכים לדעת על הפקדה לפנסיה

עצמאים, כל מה שאתם צריכים לדעת על הפקדה לפנסיה

יש מי שמפקיד את המינימום הנדרש, או בדיוק לפי הטבות המס. אך אם אתם עצמאים שנערכים לעתיד שאחרי הפרישה, כדאי לכם להפקיד יותר

 

בשנים האחרונות יצאו לפועל בישראל לא מעט רפורמות בתחום הפנסיה, שמטרתן להעביר את זכות הבחירה לידי העובדים. אם אתם עצמאים, כעת, אתם הם אלה שצריכים לקבל החלטות לגבי החיסכון הפנסיוני שלכם, ואף מחויבים להפקיד לפנסיה שתשלם לכם קצבת זקנה לאחר שתצאו לגמלאות.

איציק אסטרייכר, מייסד ובעלים משותף של CB4 מסביר כי "בטרם הרפורמות, העניקה המדינה הטבות מס כדי לעודד את ההפקדות לפנסיה. אבל במצב הנוכחי, חייב כל אזרח לדאוג לעצמו לפנסיה ולהפקיד כספים בתקופת עבודתו, על פי החוק.

כאשר מדובר בעצמאים, ניתן להבחין בין שלושה טיפוסים שונים בכל הקשור להפקדה לפנסיה: עצמאים המפקידים את הסכום הקטן ביותר שנדרש, עצמאים שמנצלים את הטבות המס של המדינה ומפקידים בהתאם להן, וגם עצמאים המישירים מבט אל העתיד, גם אם הוא רחוק, ומקפידים להפקיד את הסכומים שיאפשרו להם לצאת לפנסיה בכבוד".

חושבים על ההווה – מתעלמים מהעתיד

עצמאים מהסוג הראשון מתמקדים בהווה, ואינם חושבים על התקופה המצפה להם לאחר הפרישה. סביר להניח שעד שנקבעה החובה בחוק להפקיד לפנסיה, ב-2016, הם לא חסכו כלל. אך כיום הם מחויבים להפקיד לפי החוק, הקובע כי כל עצמאי בין הגילאים 21 עד 60 חייב להפקיד סכום מינימלי לתוכנית פנסיונית (מי שהיו בני 55 ויותר כאשר החוק נכנס לתוקף, פטורים מכך).

סכומי ההפקדה משתנים לפי גובה הכנסתו של העצמאי. מי שמרוויח עד חצי מהשכר הממוצע במשק – 10,273  שקל לפי נתוני ינואר 2019 – מפקיד 4.45% מגובה ההכנסה, ואילו על הכנסה שבין מחצית השכר הממוצע ועד השכר הממוצע, צריך להפקיד 12.55%. כך, מי שמרוויח את השכר הממוצע במשק, יפקיד לפנסיה 873 שקל בחודש, או 10,478 שקל בשנה.  


רוצים לדעת איזה סוג של עצמאי אתם? השאירו פרטים ונחזור אליכם>>

 

מנצלים את מלוא הטבות המס

עצמאים מהסוג השני ינצלו עד תום את הטבות המס, ויפקידו בדיוק את הסכום שיזכה אותם במלוא ההטבה, ולא יותר מכך.

עצמאים יכולים להפקיד עד 16.5% מההכנסה השנתית שלהם  – ולכל היותר, 34,848 שקל, נכון ל-2019. הפקדה זו מזכה בהטבת מס של 11,257 שקל בשנה. זאת, לפי החישוב הבא: בגין הפקדה בשיעור 5.5% מן ההכנסה השנתית (עד התקרה) נהנה עצמאי מהטבת זיכוי בשיעור 35% מסכום ההפקדה, ובגין הפקדה בשיעור 11% מן ההכנסה השנתית נהנה עצמאי מהטבת ניכוי, אשר משמעותה הקטנת ההכנסה החייבת במס בסכום ההפקדה.

צופים פני עתיד – ומפקידים בהתאם

ומה לגבי קרן השתלמות? לדברי אסטרייכר, המדינה אינה מחייבת עצמאים להפקיד בקרן זו, אך מעודדת אותם לעשות זאת באמצעות הטבות מס שאינן מתקזזות עם הטבות המס למפקידים בקרן הפנסיה.

עד 2016, עצמאי יכול היה להפקיד 7% מהכנסתו השנתית בקרן השתלמות, וליהנות מהכרה ב-4.5% מסכום זה. מאז 2017 ואילך, ההכרה במס היא מהשקל הראשון, ועד 4.5% מגובה ההכנסה. מאחר שתקרת ההכנסה להפקדה לקרן השתלמות היא 264,000 שקל בשנה, ניתן להפקיד עד 11,880 שקל בשנה בקרן השתלמות על מנת לקבל את הטבת המס. יחד עם זאת, עצמאי רשאי להפקיד לקרן השתלמות סכום של 18,480 ₪ בשנת 2019 ורווחים אשר יושגו בעתיד על כספים אלו יהיו פטורים ממס רווחי הון.

"עצמאים שמתכוננים לעתיד ורוצים לשמור על רמת החיים הנוכחית שלהם, יפקידו לקרן פנסיה וקרן השתלמות לא רק את המינימום הקבוע בחוק, או את הסכומים שיזכו אותם בהטבת המס המרבית – אלא בהתאם להכנסתם הנוכחית. עבורם, מומלץ להפקיד 16.5% מההכנסה השנתית בקרן הפנסיה, ו-7% בקרן ההשתלמות – כשהם יכולים גם ליהנות מפטור ממס על רווחי הון על השקעות שיבוצעו בקרן", מסכם אסטרייכר.

שיתוף מאמר ב:
מפת אתר

LTU

Created by

שינוי גודל גופנים
ניגודיות