מושכים כספים מקרן ההשתלמות? אל תוותרו על הזכויות שלכם

מושכים כספים מקרן ההשתלמות? אל תוותרו על הזכויות שלכם

לקרנות השתלמות מספר יתרונות מרכזיים על פני מכשירי חיסכון אחרים, ביניהם הטבות מס בהפקדה, פטור ממס על רווחים הנובעים מהפקדות עד התקרה, גמישות בהפקדה לעצמאים ואפשרות ליטול הלוואה בתנאים אטרקטיביים

 

קרן השתלמות היא מכשיר חיסכון בעל שם מעט מטעה. בעבר אמנם שימשו קרנות אלה כדי לממן יציאה של עובדים להשתלמויות וקורסים שונים; אך כיום, נותר רק השם – והקרנות הללו מאפשרות חיסכון לטווח בינוני לכל מטרה, ללא כל הגבלה. את כספי הקרן ניתן למשוך בדרך כלל לאחר שש שנים. לקרן ההשתלמות יש שני יתרונות מרכזיים על פני מכשירי חיסכון אחרים – הטבת מס בשלב ההפקדה, ופטור ממס רווחי הון בעת המשיכה (עד התקרה).

מעסיקים אינם חייבים לפתוח עבור עובדיהם קרנות השתלמות, אך בלא מעט מקומות עבודה הדבר מקובל כחלק מתנאי העבודה. היתרון הגדול עבור העובדים – בעוד הם מעבירים עד 2.5% משכרם לקרן מדי חודש, המעביד מעביר סכום גדול פי שלושה – עד 7.5% מהשכר.

אז מה ההטבות המגיעות לכם בקרן השתלמות?

  1. שכירים? קבלו פטור ממס הכנסה

עבור שכירים, הכספים המופקדים בקרן השתלמות הם הוצאה מוכרת במס – עד תקרת שכר (15,712 שקלים נכון ל-2019). סך ההפקדה המרבי הוא 10% מהשכר, כלומר, עד 1,571 שקלים בחודש, אותם ניתן להפקיד מבלי שייחשבו כהכנסה החייבת במס. 

בעת משיכת הכסף מקרן ההשתלמות, ייהנו השכירים מפטור ממס על רווחי ההון שנוצרו בקרן, לפי תקרת ההכנסה שציינו– עד 15,712 שקלים בחודש.

  1. עצמאים? אפשר להפקיד גם פעם בשנה

בעוד שכירים מעבירים חלק משכרם לקרן השתלמות מדי חודש, עצמאים יכולים לבצע הפקדה אחת לתקופה קבועה, או אף הפקדה אחת. רבים מבצעים הפקדה זו לקראת סוף השנה, כדי ליהנות מהטבות המס. ניתן להפקיד עד 7% מההכנסה, עד לתקרה של 264 אלף שקל נכון ל-2019 – כאשר 4.5% מן ההכנסה השנתית ועד התקרה  יוכר כהוצאה לצורך מס הכנסה.

על מנת ליהנות מסכום הפקדה אשר הרווחים בגינו פטורים ממס יכול עצמאי להפקיד סכום של 18,480 שקלים בשנת 2019.

  1. ואפשר גם לקחת ממנה הלוואה

יתרון משמעותי נוסף של קרן ההשתלמות הוא האפשרות לקבל הלוואה מקרן ההשתלמות, בריבית נמוכה מאשר באפשרויות אחרות, כגון הלוואה מהבנק וללא צורך בערבים או ביטחונות נוספים. כך מרוויחים פעמיים – הכסף המופקד בקרן הוא הבטוחה להלוואה, אך גם ממשיך להצטבר כחיסכון ולהשיג תשואה, שלרוב גבוהה מהריבית שמשלמים על ההלוואה.

שיתוף מאמר ב:
מפת אתר

LTU

Created by

שינוי גודל גופנים
ניגודיות