האם כדאי להשקיע את החיסכון הפנסיוני שלכם באמצעות ניהול פסיבי?

האם כדאי להשקיע את החיסכון הפנסיוני שלכם באמצעות ניהול פסיבי?

מחקרים מראים כי לאורך זמן – השוק, כלומר המדדים, משיגים תוצאות טובות

 

אחד מהנכסים החשובים ביותר עבור כולנו הוא כספי החיסכון הפנסיוני שלנו – אלה שאמורים לעזור לנו להתקיים בכבוד לאחר שנצא לפנסיה. במשך שנים רבות, מדינת ישראל הייתה זו שהבטיחה בעצמה את התשואות לחסכונות הללו; אך לפני למעלה משלושה עשורים נפתח השוק, וכיום, הגופים המוסדיים – המנהלים את החסכונות הפנסיוניים – משקיעים את רוב הכספים בשוק ההון.

בשנים האחרונות תופסת תאוצה גישת השקעות אחרת – הגישה הפסיבית. לפי גישה זו, המאמץ המושקע בניהול אקטיבי לא תמיד מניב את הפירות המקווים, מה גם שהוא עולה כסף – דמי ניהול ועלויות קנייה ומכירה של ני"ע הנוגסים בתשואה אף הם. לכן, דוגלת הגישה בהשקעה במכשירים העוקבים אחרי מדדים שונים בשווקים, כמו למשל קרנות סל על מדדים מסוימים.

השקעה בקרן סל העוקבת אחרי מדד פירושה השקעה בכל ניירות הערך הכלולים במדד – לפי המשקל של כל ני"ע במדד זה, ללא הפעלת שיקול דעת עצמאי. השינויים בהשקעה זו מתבצעים אוטומטית, ולא בעקבות מחקר וניתוח של אנליסטים ומנהלי השקעות. כך, נהנים המשקיעים מפיזור נרחב של ההשקעה. כמו כן, השינויים בתיק השקעות מתבצעים לעתים רחוקות הרבה יותר – כך שמדובר בהשקעה לטווח ארוך.

בגישת הניהול הפסיבי, עיקר המאמץ מושקע לפני ההשקעה – בבחינת המדדים והמגזרים השונים ובדיקת הביצועים שלהם לאורך זמן. מנהלי ההשקעות בוחנים את התוצאות, ולפיהן מחליטים באילו מהמגזרים והמדדים כדאי להשקיע. זאת, בעוד בניהול אקטיבי, אותה בדיקה ובחינה של השוק מתבצעת בכל יום ובכל שעה, ומושפעת מכל תנודה בשוק.

גם בישראל מתחילה לחלחל גישת ההשקעה הפסיבית, באמצעות מוצרי חיסכון פנסיוני של גופים מובילים בשוק ההון. במקום ניהול אקטיבי, הם מציעים השקעה במכשירים המחקים מדדים שונים בישראל ובעולם, וזאת בדמי ניהול אטרקטיביים.

בשורה התחתונה, ניתן לבחור אם להשקיע את החיסכון הפנסיוני במוצרי השקעה פאסיביים בהתאם לצרכי המשקיעים, ובכך להתאים את אופן ההשקעה הנכון ביותר עבורכם.

שיתוף מאמר ב:
מפת אתר

LTU

Created by

שינוי גודל גופנים
ניגודיות