כך תבחרו מי ינהל את הפנסיה שלכם

כך תבחרו מי ינהל את הפנסיה שלכם

זו אחת ההחלטות הגורליות בחיינו – שמחייבת לשקול לא מעט אלמנטים, מתשואות העבר של הגופים המנהלים ועד דמי הניהול שהם גובים. כדאי להשקיע זמן בבחירה נכונה שכן היא קריטית עבור העתיד שלנו

אחת ההחלטות החשובות ביותר בחיינו היא זו שבה אנו קובעים מי ינהל את החיסכון הפנסיוני שלנו – בין אם מדובר בקרן פנסיה, בביטוח מנהלים או בקופת גמל. בישראל קיימים לא מעט בתי השקעות וחברות ביטוח המתחרים על ניהול החסכונות שלנו, וכל אחד מהם מבטיח את הניהול האיכותי ביותר והתשואות הגבוהות ביותר. איך נדע מי מקיים?

התשובה היא פשוטה – בדיוק כמו בעת רכישה של מכונית חדשה, או אפילו מוצר חשמלי למטבח, עלינו לערוך סקר שוק מקיף לפי מספר קריטריונים. אחד החשובים שבהם הוא כמובן התשואה, אך גם האמינות, השירות, איכות הניהול וכמובן – המחיר, חשובים מאוד לכסף שלנו.

תשואות: מי מצליח להשיג תשואה טובה לאורך זמן?

התשואה היא המדד הטוב ביותר לטיב הניהול של החיסכון הפנסיוני, כאשר ככל שהתשואה גבוהה יותר, החוסכים מקבלים תמורה גבוהה יותר. קיימים כיום לא מעט מכשירים ומחשבונים המאפשרים להשוות ביצועים של מוצרי חיסכון שונים, כמו למשל האתרים גמל נט, פנסיה נט ועוד. גם אם גיליתם שבית השקעות מסוים, לדוגמה, השיג את התשואה הגבוהה ביותר בשנה שעברה – אל תסתפקו בכך, אלא המשיכו את ההשוואה גם שנים לאחור על מנת לבחון את התשואה לאורך זמן.

חשוב גם לזכור שאפילו אם מנהל השקעות מצליח להשיג תשואה גבוהה מספר שנים ברציפות, שוק ההון הוא בלתי צפוי – וייתכן שבשנים הבאות, אותו מנהל יניב תשואות נמוכות יותר. הדבר נכון כמובן גם בכיוון ההפוך – מי שהפסיד בשנים קודמות, יכול להרוויח בעתיד.

מחיר: האם דמי הניהול ינגסו חלק משמעותי ברווח?

החברות השונות מציעות דמי ניהול בשיעורים משתנים מתוך ההפקדה החודשית וגם מתוך הצבירה. ההבדלים עשויים להיראות לנו מזעריים – כמה עשיריות האחוז – אך כשמדובר בהפקדות של אלפי שקלים בשנה, על פני עשרות שנים, הסכומים מצטברים לעשרות ומאות אלפי שקלים. כלומר, לדמי הניהול השפעה משמעותית על הסכומים שתקבלו בסופו של דבר, כאשר תפרשו לפנסיה.

שירות: האם הוא שקוף ואמין?

החיסכון הפנסיוני שלנו הוא אחד הדברים החשובים לנו ביותר – ואנו רוצים לדעת שהוא מנוהל בידיים טובות. ודאו שמי שינהל את החיסכון שלכם יעדכן אתכם באופן שוטף באמצעות דוחות מפורטים במועדים קבועים. בנוסף, חפשו חוות דעת על מידת שביעות הרצון של הלקוחות מהחברות הקיימות בשוק, בנוגע לנושאים כגון מענה מהיר ואדיב, וכן תשלום כספים במהירות ובאופן סדיר.

קצת עזרה ממומחים

בחירת גוף מנהל לחיסכון הפנסיוני היא אכן משימה לא פשוטה – וגם מי שיחקור את הנושא לעומק, לא תמיד יצליח להבין את כל המושגים החשובים בתחום. לכן, קיימת גם האפשרות להתייעץ עם מומחים בלתי תלויים – כאלה שיוכלו ללמוד את הצרכים והיעדים שלכם, למפות עבורכם את האפשרויות הקיימות בשוק, ולהחליט יחד אתכם אילו מהאפשרויות מתאימה לכם ביותר, כאשר לנגד עיניהם נמצאת אך ורק טובתכם כחוסכים.

שיתוף מאמר ב:
מפת אתר

LTU

Created by

שינוי גודל גופנים
ניגודיות